Generalna skupščina SCAPR 2025 v Ljubljani

Datum: 19. 05. 2025

Krepitev vloge Slovenije pri globalnem povezovanju na področju upravljanja pravic izvajalcev

 

Ljubljana je med 13. in 15. majem gostila 50. generalno skupščino mednarodne organizacije SCAPR (Society of Collective Administration of Performers’ Rights). Gre za izjemno pomemben dogodek v svetu kolektivnega upravljanja pravic izvajalcev, ki sta organizirali slovenski kolektivni organizaciji IPF in AIPA. Obe sta s tem še bolj vključili med ključne akterje pri oblikovanju prihodnosti kolektivnega upravljanja pravic na globalni ravni.

 

 

Na zasedanju je sodelovalo več kot 140 udeležencev iz 71 organizacij in 52 držav. Udeležence je v imenu regulatorja pozdravila tudi mag. Karin Žvokelj, direktorica Urada Republike Slovenije za intelektualno lastnino. V ospredju razprav so bile teme, kot so ekonomska vrednost avdiovizualnih del, vrednotenje pravic izvajalcev v digitalni dobi ter krepitev regionalnega sodelovanja, predvsem na Balkanu.

 

Razlike so lahko vir moči in novih rešitev

 

Direktor IPF Viljem Hribar je v svojem pozdravnem nagovoru med drugim poudaril:

»V veliko zadovoljstvo nam je, da lahko gostimo jubilejno 50. generalno skupščino SCAPR, ki sovpada s 25. obletnico IPF in 15. obletnico AIPA! Ob tej priložnosti bi se rad zahvalil združenju SCAPR za njegovo neprecenljivo podporo kot organizaciji, ki povezuje različne kategorije imetnikov pravic, različne organizacije, ki delujejo na različnih trgih in z različnimi ravnmi varstva avtorske in sorodnih pravic.

Dejstvo, da se lahko skupaj srečujemo, izmenjujemo informacije in nadomestila, razpravljamo o izzivih, s katerimi se vsi soočamo, in najdemo skupne rešitve v korist vseh, je prednost, ki jo moramo gojiti in podpirati tudi v prihodnje. Prepričan sem, da so naše razlike vir moči in pomemben gradnik učinkovitega sistema kolektivnega upravljanja, ki ga imetniki pravic pričakujejo in si ga zaslužijo

 

 

Izpostavil je tudi, da se IPF in AIPA močno zavedata pomena sodelovanja in izmenjave informacij za boljše upravljanje pravic, ki so jima bile zaupane. Kot primer tega sodelovanja je navedel tudi podpisano pismo o nameri za izvedbo projekta enotnega računa za uporabnike storitev za obe organizaciji.

 

Nove članice, podatkovna infrastruktura in krepitev IPN

 

Skupščina SCAPR je v Ljubljani tudi uradno potrdila pet novih pridruženih članic: MUYORBIR (Turčija), SAGAI (Argentina), SCD (Čile), SODAV (Senegal) in RASI (Italija). Te organizacije predstavljajo pomembno širitev SCAPR v regijah, kot so Južna Amerika, Afrika in Južna Evropa.

Na podatkovnem področju je SCAPR poročal o napredku pri razvoju in širjenju Mednarodne številke izvajalca (IPN), ki postaja ključna referenca pri identifikaciji izvajalcev. S podpisom memoranduma o sodelovanju z organizacijo FILAIE in vključitvijo novih uporabnikov, kot je SoundExchange, SCAPR utrjuje vlogo digitalne hrbtenice kolektivnega upravljanja.

 

 

Globalno povezovanje s slovenskim pridihom

 

Generalna skupščina 2025 je odsev širitev, profesionalizacije in povezanost skupnosti, ki skrbi za pravično nadomestilo izvajalcem. IPF in AIPA sta z odlično organizacijo potrdili svojo ključno vlogo ne le v Sloveniji, temveč tudi na evropski in svetovni ravni.

Srečanje v Ljubljani ni bilo zgolj protokolarni vrh, temveč delovni forum z vizijo.

 

 

»Dogodki tega tedna so bili namenjeni dialogu, učenju in oblikovanju prihodnosti pravic izvajalcev, pa tudi praznovanju povezovanja in skupnega namena,« je ob tem še poudaril direktor IPF Viljem Hribar.

 

 

Foto: IPF & SCAPR




{