Mednarodne konvencije in direktive

  • Bernska konvencija za varstvo književnih in umetniških del (Berne Convention for the Protection of Literary and Artistic Works of September 9, 1886). Prvič uzakonja avtorsko pravico za širše podorčje in določa, da morajo biti pravice enako varovane v vseh državah podpisnicah.

  • Svetovna (univerzalna) konvencija o avtorski pravici (The Universal Copyright Convention, podpisana v Ženevi 6. 9. 1952 in spremenjena v Parizu 24. 7. 1971). Za razliko od Bernske konvencije, ta vključuje ves svet, ne le Evropo.

  • Pogodba Svetovne organizacije za intelektualno lastnino o izvedbah in fonogramih (Rome Convention for the Protection of PerformersProducers of Phonograms and Broadcasting Organizations (podpisana 26. oktobra 1961, velja od 18. maja 1964). Zagotavlja varstvo pravic izvajalcev in drugih na področju avdiovizualnih in radiodifuznih storitev. Rimska konvencija podeljuje izvajalcem nekatere izključne pravice v zvezi z njihovimi izvedbami, kot je pravica do odobritve ali prepovedi snemanja, reprodukcije in predvajanja njihovih izvedb. Zagotavlja tudi zaščito proizvajalcev fonogramov. Rimska konvencija (zsvgs.net)
  • Sporazum TRIPS (15.4.1994, velja od 1.1.1995). Sporazum o trgovinskih vidikih pravic intelektualne lastnine (TRIPS) je mednarodni sporazum, ki ga upravlja Svetovna trgovinska organizacija (WTO), ki določa minimalne standarde za zaščito in uveljavljanje pravic intelektualne lastnine (IP).

  • Pogodba Svetovne organizacije za intelektualno lastnino o izvedbah in fonogramih (WIPO Performances and Phonograms Treaty, sprejeta v Ženevi 20. decembra 1996, v Sloveniji velja od 22. septembra 1999). Je mednarodna pogodba, ki je bila sprejeta leta 1996 kot ena od internetnih pogodb WIPO (Svetovna organizacija za intelektualno lastnino). Njegov glavni namen je posodobiti in okrepiti pravni okvir za zaščito avtorskih pravic v digitalni dobi. WIPO Performances and Phonograms Treaty
  • Direktiva 91/250/EGS (Council Directive 91/250/EEC of 14 May 1991 on the legal protection of computer programs). Ta direktiva se nanaša na pravno varstvo računalniških programov. Določa, da so računalniški programi avtorsko pravno zaščiteni kot literarna dela, ter daje smernice glede uporabe in distribucije računalniških programov.

  • Direktiva 96/9/ES (Direktiva 96/9/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. marca 1996 o pravnem varstvu baz podatkov). Ta direktiva ureja pravno varstvo baze podatkov. Določa, da so baze podatkov, ki izpolnjujejo določene pogoje izvirnosti, zaščitene kot avtorsko pravno zaščitena dela. Pravila se nanašajo na pravice do baze podatkov, kot so reprodukcija, distribucija in pravice do pridobitve nadomestila.
  • Direktiva 2001/29/ES (Direktiva 2001/29/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. maja 2001 o usklajevanju določenih vidikov avtorske in sorodnih pravic v informacijski družbi). Ta direktiva se nanaša na usklajevanje avtorskih in sorodnih pravic v digitalnem okolju. Ustvarja okvir za zaščito avtorskih pravic v digitalnem okolju, vključno s pravico do reprodukcije, pravico do distribucije in pravico do priobčevanja javnosti.
  • Direktiva 2006/115/ES (Direktiva 2006/115/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. decembra 2006 o pravici dajanja v najem in pravici posojanja ter o določenih pravicah, sorodnih avtorski pravici, na področju intelektualne lastnine). Ta direktiva ureja pravico do nadomestila za reprodukcijo zvočnih posnetkov in pravico do oddajanja in prenosa posnetkov. Direktiva se nanaša predvsem na glasbene izvajalce, avtorske pravice v zvezi z zvočnimi posnetki ter glasbeno-industrijske organizacije.
  • Direktiva 2014/26/EU evropskega parlamenta in sveta z dne 26. februarja 2014 o kolektivnem upravljanju avtorske in sorodnih pravic ter izdajanju več ozemeljskih licenc za pravice za glasbena dela za spletno uporabo na notranjem trgu. V SLO podlaga za sprejem ZKUASP.

  • Direktiva (EU) 2019/789 evropskega parlamenta in sveta z dne 17. aprila 2019 o določitvi pravil glede izvrševanja avtorske in sorodnih pravic, ki se uporabljajo za določene spletne prenose radiodifuznih organizacij in retransmisije televizijskih ter radijskih programov, in spremembi Direktive Sveta 93/83/EGS

  • Direktiva (EU) 2019/790 evropskega parlamenta in sveta z dne 17. aprila 2019 o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu in spremembi direktiv 96/9/ES in 2001/29/ES.

 

 




{